שיקום מבנים

שיקום מבנים הוא מונח שמתייחס הן לתהליך החיזוק של מבנים מיושנים ורעועים שהוגדרו מבחינה הנדסית כמבנים רעועים הזקוקים לשיקום והן לתהליכי שימור המבוצעים על מבנים ישנים יציבים ועומדים, אך כאלו שישנה חשיבות לשקם את האסתטיקה שלהם משיקולים תרבותיים והיסטוריים. העניין הוא, שכל אחד מסוגי השיקום הללו דורשים אנשי מקצוע אחרים לחלוטין ואיש המקצוע שיודע לבצע סוג אחד של שיקום, כלל לא בטוח שידע להתמודד עם אתגרי הסוג השני.

שיקום מבנים רעועים

הסוג הראשון של שיקום מבנים הוא השיקום של מבנים רעועים שאינם עומדים בסטנדרטים ההנדסיים הנדרשים על מנת לקבל אישורים בטיחותיים. כך למשל, מבנים מיושנים במיוחד שהזמן עשה בהם שמות יכולים להיכלל בקטגוריה זו. גם מבנים שעברו הצפה או שריפה משמעותית או מבנים שנפגעו כתוצאה מרעידת אדמה חזקה – כל אלו יכולים להיכנס לקטגוריה זו כמבנים שאיבדו את השלמות המבנית שלהם ואת החוזק המבני הנדרש, ועל כן חייבים לעבור תהליך של שיקום על מנת להיות ראויים שוב למגורים או לשימוש בכלל.

במקרים אלו, התהליך של שיקום מבנים יכלול בעיקר עבודות הנדסיות לחיזוק המבנה שחייבות להתבצע עם קבלן בניין רשום כמו קבוצת עידן המתמחה בשיקום מבנים ישנים, ובכלל זה חיזוק יסודות המבנה, חידוש וחיזוק עמודי תמך וקירות תמך, הוספת עמודי תמך באזורים רגישים, החלפת מקטעים שלמים מן המבנה בהם קיים חשש לשחיקה משמעותית של החומר וכן הלאה. העבודה היא בעיקרה הנדסית ומטרתה היא בעיקר להשיג את רמת הבטיחות הנדרשת על מנת להשתמש שוב בבניין. במקרי קיצון עלולים מבנים אלה לקבל צו פינוי לאור הסכנה המיידית שהם משיתים על המשתמשים בהם ועל עוברי האורח.

שיקום מבנים לשימור

הסוג השני של שיקום מבנים הוא כאמור הסוג של מבנים לשימור. המדובר במבנים בעלי ערך היסטורי, תרבותי או אסתטי שלאורך השנים סבלו מהזנחה פושעת. מבנים אלה יכולים להיות בטוחים לחלוטין לשימוש ללא שום חשש לקריסת המבנה או להתפוררות חלקים ממנו. יחד עם זאת, מאחר ומדובר במבנים בעלי ערך היסטורי, ישנה חשיבות תרבותית לשקם את המבנים הללו, להחזיר להם את עטרת ראשם ולהיעזר בהם לשיפור פני האזור.

במקרים אלה יבוצע מהלך של שיקום מבנים, במסגרתו יבוצעו בעיקר עבודות שיחזור, בנייה מחדש, ניקוי יסודי של חזית הבניין, תיקון אלמנטים אמנותיים בבניין וכן הלאה. הפעולות שיבוצעו בהליך זה הם בעיקרן פעולות של עיצוב ואסתטיקה והרבה פחות פעולות של הנדסה.

בהתאם לכך, כאשר אתם ניגשים למשימה של שיקום המבנה שלכם או כל מבנה אחר, חשוב שתבינו בדיוק מהו סוג השיקום הדרוש לכם ומהם תחומי ההתמחות בהם צריך לאחוז הגורם המקצועי שיבצע את הפרויקט. בהתאם לכך, עליכם להזמין מומחים בתחום של שיקום מבנים מהסוג הנדרש, ואם לא מדובר בבניין היסטורי לשימור ושיפור האסתטיקה, סביר להניח שאתם זקוקים למומחי שיקום מהצד ההנדסי של המילה.

השכרת פיגומים ניידים

אם אתם זקוקים לפיגום שיאפשר לכם לבצע עבודה בגובה אך גם יאפשר לכם להתנייד סביב מעטפת הבניין או לגובהה, אתם זקוקים לפיגום נייד. ישנם כמובן

קרא עוד »

שיקום מבנים

שיקום מבנים הוא מונח שמתייחס הן לתהליך החיזוק של מבנים מיושנים ורעועים שהוגדרו מבחינה הנדסית כמבנים רעועים הזקוקים לשיקום והן לתהליכי שימור המבוצעים על מבנים

קרא עוד »

תמא 38 – כמה תקבלו ?

בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים, הפכו מודעים למושג תמ"א 38 , בעוד שרוב בעלי הדירות בבניינים ישנים: מייחלים כי תמ"א 38 יעשה בבניין שלהם. אבל

קרא עוד »

מפקח בניה לבניה קלה

  בניה קלה הוא אחד הטרנדים המובילים בענף הבניה כיום, ויחד עם זאת, יחסית מדובר בשיטת בניה חדשה מאוד, שהניסיון שנצבר סביבה אינו רב. על

קרא עוד »
גלילה לראש העמוד