קבלן מורשה לפינוי אסבסט

תוכן עניינים

קבלן מורשה לפינוי אסבסט

במידה והבחנתם בתהליך הריסת מבנה ישן הנמצא בסמוך לביתכם, כדאי שתשימו לב האם גג המבנה עשוי אסבסט כיוון שמדובר על חומר בעל סכנות מהותיות לבריאות. בעבר היה נהוג ליישם את חומר האסבסט בחלקי מבנים שונים, כיוון שכושר הבידוד והעמידות של האסבסט הוכיחו עצמם כיעילים ואיכותיים. לאחר שנמצא כי האסבסט מזיק לבריאות של אנשים הנמצאים בקרבתו, נעשות עבודות פינוי אסבסט מקצועיות לצורך סילוק מפגע סביבתי זה ומזעור הסכנות הקיימות בכך.

קבלן מורשה לפינוי אסבסט

כיוון שמדובר בחומר מסוכן, עבודות הפינוי מוכרחות להיעשות רק על ידי קבלן מורשה לפינוי אסבסט. לכן אם המבנה הישן הנמצא בקרבתכם עומד להיהרס, חשוב לוודא כי פעולות ההריסה כוללות גם תהליכים בטוחים לסילוק חלקי האסבסט המצויים בגג המבנה.

מהם תחומי אחריותו של קבלן מורשה לפינוי אסבסט?

קבלן מורשה לפינוי אסבסט הינו איש מקצוע המחזיק ברישיון לביצוע עבודות מסוג זה, כאשר רישיון זה ניתן לו מטעם המשרד לאיכות הסביבה המפקח וממונה על התקנות לפינוי פסולת ומשטחי אסבסט. כחלק מתחומי אחריותו של הקבלן המורשה, עליו לבצע את עבודת הפינוי באופן מקצועי, זהיר ומחושב תוך מזעור חשיפת סיבי אסבסט ואבק העלולים לפגוע בסביבה ובבריאות האנשים הנמצאים בקרבת מקום.

משום כך על בעל המקצוע לבצע את עבודת הפינוי כשהוא מצויד בכל הציוד המתאים הכולל כלי עבודה, אמצעי מיגון וכן התראה מוקדמת בנוגע לעבודת הפינוי שעתידה להתבצע בשטח.

מהן הסכנות הקיימות במשטחי וחלקי אסבסט?

יש לציין כי חומר האסבסט מסוכן לבריאות רק כאשר הוא מתפזר לאוויר, ולכן משטחים שלמים של אסבסט אינם מהווים סכנה ממשית אך עשויים להזיק במידה והם נשברים, נסדקים, נשרפים או שנגרם להם כל נזק אחר העשוי לשחרר לאוויר אבק וסיבי אסבסט. סיבים אלו אינם נראים לעין, אך הם עלולים לגרום לנזק משמעותי לאחר כניסתם אל מערכת הנשימה והימצאותם בריאות. 

נזק זה כולל התפתחות של דלקות ומחלות ריאה, וכן מחלות סרטניות קשות ובלתי הפיכות. הנזק הבריאותי לרוב איננו יתבטא באופן מיידי, אלא בחלוף מספר שנים עשויים להתפתח תסמינים ותופעות מורכבות הקשורות אל מערכת הנשימה. 

תהליך פינוי אסבסט בידי קבלן מורשה

בכדי למנוע התפתחות של בעיות בריאותיות כתוצאה מחשיפה לחלקיקי אסבסט, תפקידו של קבן מורשה לפינוי אסבסט לבצע פעולות מקצועיות לסילוק המפגע לצמיתות ובאופן בטיחותי. תהליך הפינוי יכלול שחרור והפרדה של חלקי אסבסט המקובעים אל המבנה, כאשר תהליך זה ייעשה באופן זהיר מבלי לפגוע במשטחי האסבסט על מנת שלא ישברו וישחררו אבק מזוהם. לרוב ניתן למנוע היווצרות אבק מסוכן באמצעות הרטבה של משטחי האסבסט, כך שאם המשטחים יפגעו האבק שייווצר אינו יוכל להתפזר לסביבה.

לאחר שחרור חלקי האסבסט המצויים במבנה, על הקבלן לארוז אותם בהתאם להנחיות הקבועות בחוק. התקנות מחייבות את בעל המקצוע להשתמש באריזות ייעודיות לכך שנוצרו באופן תעשייתי, ולהן יש דפנות כפולות ואטומות לחלוטין. לאחר אריזת פסולת האסבסט, יש לציין על גבי האריזה כי היא מכילה פסולת אסבסט מסוכנת ולשנע אותה אל עבר אתרי פסולת ייעודיים ומורשים בלבד.

הכנות מקדימות לביצוע עבודת פינוי אסבסט

בטרם קבלן מורשה לפינוי אסבסט יתחיל בעבודתו, עליו להתריע על כך באמצעות פרסום שלטים המעדכנים על ביצוע העבודה. תליית השלטים היא הכרחית כיוון שכך אנשים ושכנים הנמצאים בסביבה במועד עבודת הפינוי יוכלו לנקוט את אמצעי הזהירות הדרושים, להתרחק מהשטח במהלך סילוק האסבסט ולאטום חלונות ופתחים בכדי למנוע חדירה של אבק אסבסט מזהם לבתיהם. במידה ומדובר על שטח עבודה הנמצא בלב שכונה מרכזית בעיר לדוגמה, על הקבלן לגדר את המתחם ולתלות על גביו שלטי אזהרה ולהרחיק אנשים מהסביבה.

פינוי פסולת אסבסט אל אתרי הטמנה מורשים

לאחר פינוי חלקי ומשטחי האסבסט באופן מבוקר, יש לוודא כי הם ארוזים בצורה אטומה ובטיחותית על פי התקנות שצוינו לעיל בנוגע לאריזת פסולת אסבסט. את האריזות האלו יש לשנע אל אתרי פינוי פסולת ייעודיים, על פי רשימת אתרי הפסולת המצוינים באתר של המשרד להגנת הסביבה. אתרי הטמנה אלו מחזיקים ברישיון רשמי לכך, פרוסים בחלקים שונים ברחבי הארץ, ומפוקחים על ידי המדינה.

חלקי אסבסט מסוג צמנט, שהינם משטחי אסבסט המשולבים עם חומר צמנט, מיועדים להטמנה באחד מאתרי הפסולת המוסמכים לכך. לעומת זאת אסבסט פריך, שהינו חומר אסבסט המועד להתפוררות ופיזור אבק בלחיצה ידנית בלבד, מיועד להישלח אך ורק לאתר הטמנה של אפעה הנמצא בים המלח.

פינוי אסבסט לבד – האם החוק מתיר זאת?

במקרים שבעל נכס פרטי מעוניין להיפטר ממשטחי אסבסט ישנים המצויים בשטחו, הוא יכול לעשות את עבודת הפינוי באופן עצמאי רק במידה ומדובר על משטח שאיננו עולה על 50 מ"ר. בכדי לעשות זאת, עליו להגיש בקשה לקבלת היתר לעבודת פינוי אסבסט באופן מצומצם מטעם המשרד לאיכות הסביבה, ולהקפיד ולמלא אחר ההנחיות המחייבות אותו לצורך מזעור הסכנות הבריאותיות הטמונות בכך.

ליעוץ ראשוני חינם, השאירו פרטים

קבלן מורשה לפינוי אסבסט

קישורים לקידום אתר בגוגל

קישורים הם אחד מהקריטריונים הכי חשובים בתהליך של קידום אתר בגוגל. קישורים הם חלק ממנגנון שבעזרתם מנוע החיפוש גוגל מקדם את האתרים שקיימים ברשת האינטרנט.

קרא עוד »

השאירו פרטים וקבלו ייעוץ ראשוני חינם!

אנחנו בבית פלוס עוסקים לאורך כל ימות השבוע בפינוי אסבסט, בשבילנו הלקוחות הם לפני הכל לכן חשוב לנו להעניק את השירות הטוב ביותר. פינוי אסבסט הוא עסק רציני ומדובר בבריאות של כולנו, אז קדימה מלאו את הפרטים ובואו נתחיל בעבודה!

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו